Ciśnienie skurczowe

Czasami zdarza się, że tony Korotkowa całkowicie znikają pomiędzy ciśnieniem skurczowym i rozkurczowym. Zjawisko to znane jest jako tzw. przerwa osłuchowa. Aby uniknąć fałszywych pomiarów ciśnienia, skurczowego, należy wcześniej zmierzyć ciśnienie metodą palpacyjną.

Ciśnienie skurczowe można zmierzyć również obserwując wahania wskazówki manometru powietrznego. ‚ Metoda napływowa. Stosowana u noworodków i niemowląt. Kończynę podnosi się i wymasowuje z krwi. Mankiet wypełnia się i powoli zmniejsza w nim ciśnienie. Moment, w którym następuje zaczerwienie kończyny (powrót przepływu krwi), odpowiada ciśnieniu skurczowemu. W rzeczywistości ciśnienie to jest raczej zbliżone do średniego ciśnienia tętniczego.

Ciśnienie krwi można mierzyć manometrem rtęciowym lub powietrznym. Pierwsza me* toda jest dokładna, ale manometr rtęciowy jest nieporęczny i musi być ustawiony pionowo. Manometr powietrzny jest mniejszy i wygodniejszy, ale za to wymaga częstej kalibracji z manometrem rtęciowym. Nawet niewielki defekt sfigmomanometru może prowadzić do niedokładnych pomiarów16.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

Designed by WordPress.