LECZENIE

Celem leczenia dzieci z neurogennym pęcherzem moczowym jest zapobieganie uszkodzeniom nerek, nadciśnieniu w drogach moczowych i zakażeniom układu moczowego.

U dzieci z objawami pęcherza wiotkiego poleca się ręczne wyciskanie moczu przez uciśnięcie pęcherza poprzez powłokę brzuszną metodą Credego. U niemowląt wykonuje się je co 3 do 6 godzin. Dzieci starsze wyciskają mocz same. Przeciwwskazaniem do zabiegu Credego jest stwierdzenie przeszkody w odpływie moczu i beleczkowate zgrubienie ściany pęcherza. W tych przypadkach przy próbach wyciskania może dojść do. nasilania się objawów wstecznych odpływów pęcherzowo-moczowodowych i wodonercza. Zakażenie dróg moczowych zwalcza się skutecznie za pomocą prepa-ratów Levantin, Biseptol oraz nitrofurantoiny itp. Zapobiegawczo poleca się szczepionkę Solco-urovac (u dzieci powyżej 5 r. ż.). Cennym sposobem leczenia jest cewnikowanie pęcherza moczowego, przerywane lub stale.

W przypadkach, w których przeszkoda podpęcherzowa umożliwia częściowe zatrzymanie moczu w pęcherzu, zaleca się opróżnienie pęcherza przez powtarzane co kilka godzin cewnikowanie. Uzyskuje się w ten sposób krótkie okresy suchości i likwiduje zaleganie moczu, zapobiegając tym samym nawracającym zakażeniom. Podanie leków pobudzających receptory adrenergiczne, np. efedryny, zwiększa opór cewkowy i przedłuża okres suchości.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

Designed by WordPress.