Nadpęcherzowe odprowadzanie moczu

U dzieci z niemożnością utrzymania moczu na skutek uszkodzenia połączeń nerwo- wo-mięśniowych lub ośrodków mikcji rdzenia kręgowego ustala się wskazania do odprowadzenia nadpęcherzowego. Wskazaniem są warunki higieniczne szkodliwie wpływające na rozwój dziecka, przewlekłe zakażenie dróg moczowych i narastające objawy odmiedniczkowego zapalenia nerek. Operacja ma wpłynąć na poprawę zmienionego układu moczowego.

Technika nadłonowej przetoki pęcherzowej. Przetoka nadłonowa spełnia warunek okresowego odbarczania moczu u dzieci z neurogennym pęcherzem moczowym, zapobiegając zaleganiu moczu ułatwia zwalczanie zakażenia.

Po wypełnieniu pącherza moczowego fizjologicznym roztworem NaCl w ilości 60-100 ml w znieczuleniu miejscowym lidokainą wkłuwa się 2 cm nad spojeniem łonowym w linii pośrodkowej cystofilcs jednorazowego użytku. Przyrząd ten produkowany przez firmę Braun-Melsungen umożliwia nadłonowe wprowadzenie cewnika moczowego. Oznaczenie na cewniku zapewnia odpowiednie jego umieszczenie w pęcherzu. Cewnik przymocowuje się do skóry brzucha szwem jedwabnym. Pozostaje on w ten sposób w pęcherzu kilka tygodni. Wymiana nie nastręcza trudności.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

Designed by WordPress.