POSTĘPOWANIE ZABEZPIECZAJĄCE PRZED POWSTANIEM ODLEŻYN

-3. POSTĘPOWANIE ZABEZPIECZAJĄCE PRZED POWSTANIEM ODLEŻYN – wymaga szczególnej uwagi personelu pielęgniarskiego. 4. ŚRODKI USPOKAJAJĄCE stosuje się w celu: a) ułatwienia pacjentowi przyzwyczajenia się do respiratora, Szczególnie w początkowym okresie leczenia, i b) zapewnienia pacjentowi spokojnego snu w czasie nocy.

-5. POROZUMIEWANIE SIĘ z przytomnym pacjentem wymaga użycia dzwonka, ołówka, papieru itp. 6. OCZY wymagają szczególnej opieki w przypadku porażenia mięśni powiek, gdyż może dojść do owrzodzenia rogówki41. •

-7. PĘCHERZ MOCZOWY I JELITA. Może dojść do’ nie kontrolowanego oddawania moczu i stolca u pacjenta nieprzytomnego lub unieruchomionego. Niekiedy zachodzi potrzeba ręcznego usuwania kału, co może wymagać krzyżowego znieczulenia zew- nątrzoponowego. Cewnikowanie pęcherza moczowego i ucisk na powłoki brzuszne ułatwiają opróżnienie pęcherza.

-8. MONITOROWANIE. Nalśży często mierzyć ciśnienie krwi, tętno, częstość oddechu i objętość oddechową, a wyniki zapisywać na specjalnych kartach obserwacyjnych. Duże korzyści, szczególnie w czasie początkowym, dają badania: gazometryczne krwi, rentgenowskie klatki piersiowej i bakteriologiczne wydzieliny z oskrzeli. Badanie gazometryczne krwi powinno być wykonywane kilkakrotnie w ciągu pierwszego dnia sztucznej wentylacji, raz dziennie pierwszego tygodnia i raz w tygodniu w ciągu przedłużającej się wentylacji, chyba że sytuacja kliniczna wymaga innego postępowania.

-9. PROBLEMY PSYCHOLOGICZNE. Są one szczególnie ważne u pacjentów podłączonych przez długi czas do respiratora. Pacjentom przytomnym powinno umożliwić się czytanie prasy, książek, oglądanie”telewizji itp.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

Designed by WordPress.