Potas

-2. Nie wolno stosować rutynowo płynów zawierających sód, chyba że występuje wyraźna utrata sodu. Kiedy nie można tego uniknąć (np. przy podawaniu wodorowęglanu sodu), należy to robić ostrożnie, aby nie spowodować przedawkowania.

-3. Kontrolowanie hiperpotasemii. Potas uwalniany jest przy metabolizowaniu zmagazynowanego glikogenu, białek itp. Jeżeli poziom potasu przekracza 7 mmol/1, należy natychmiast zastosować hipertoniczny wodorowęglan sodu. Efekty leczenia (wpływ anta- gonistyczny na serce w stosunku do potasu i przesunięcie potasu do wnętrza komórki jako wynik skorygowania kwasicy) są krótkotrwałe i muszą być podtrzymane stosowanie® wymienników jonowych lub dializą. Inne schematy leczenia obejmują stosowanie hipertonicznej glukozy z insuliną, hipertonicznych roztworów chlorku sodu i gluko- ” nianu wapnia.

-4. Odpowiedni dowóz kalorii. Wskazana jest dieta wysokokaloryczna z ograniczeniem białka. W miarę możliwości należy stosować ją drogą doustną. Pożytecznym preparatem jest „Hycał”, ponieważ dostarcza on 1700 kalorii w czterech porcjach, zawierających jedynie 400 ml wody. W żywieniu pozajelitowym powinna być stosowana 20°/o fruktoza, gdyż jest ona lepiej przyswajalna przez pacjenta z mocznicą niż glukoza72.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

Designed by WordPress.