POWIKŁANIA TECHNICZNE

Są to powikłania związane bezpośrednio lub pośrednio z wprowadzaniem cewnika do pełnego odżywiania pozajelitowego. W przypadku metody obwodowej powikłania techniczne są niegroźne i praktycznie ograniczają się do następstw wynaczynienia płynu odżywczego poza żyłę. Zazwyczaj wywołuje to niewielki miejscowy odczyn zapalny ustępujący samoistnie po kilku dniach. W wyjątkowych przypadkach wynaczynienie płynu może spowodować miejscową martwicę skóry, zazwyczaj gojącą się samoistnie bez konieczności operacyjnego pokrywania przeszczepem skórnym. W przypadku metody centralnej możliwości powikłań jest znacznie więcej i są one też znacznie poważniejsze w skutkach. W metodzie tej powikłania mogą wystąpić już w momencie zakładania cewnika do odżywiania. W przypadku dostępu przez żyłę szyjną wewnętrzną, przy nieostrożnym manipulowaniu igłą może nastąpić uszkodzenie tętnicy szyjnej, nerwu przeponowego, a nawet przewodu piersiowego (21, 42). Dostęp poprzez żyłę podobojczykową wiąże się z możliwością uszkodzenia sąsiednich struktur – tętnicy podobojczykowej, gałęzi splotu ramien- nego. Opisywano również przypadki uszkodzenia opłucnej z odmą oraz krwiaki śródpiersia (42).

Powikłania te są stosunkowo łatwe do uniknięcia pod warunkiem zachowania ostrożności i wykonywania zabiegu przez osobę doświadczoną.

Poza powikłaniami wczesnymi, powstającymi w momencie zakładania cewnika, mogą wystąpić powikłania późne, związane z długotrwałym przebywaniem cewnika w dużym naczyniu.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

Designed by WordPress.