PRZYKŁADY ZBILANSOWANYCH ROZTWORÓW DO ŻYWIENIA POZAJELITOWEGO

TŁUSZCZE. Dostarczają 9 kal/g. Z cech korzystnych należy wymienić brak działania osmotycznego i dobrą tolerancję przez ściany naczyń. Nie są tracone z kałem i moczem. Tłuszcze podawane są w formie emulsji, o średnicy cząsteczek 0,5-1 mikrona* Do tłuszczów dodawane są substancje emulgujące oraz glukoza, glicerol lub sorbitol, aby zapewnić roztworowi izoosmotyczność.

Tłuszcze są dobrze przyswajalne w okresie pooperacyjnym, ale wymagają jednoczesnego podania przynajmniej 400 kalorii dziennie na ich metabolizację. W razie stosowania wielodniowego dożylnego żywienia parenteralnego bez tłuszczów, dochodzi do hi- pofosfatemii. Tłuszcze są bardzo korzystne jako skoncentrowane źródło kalorii.

Z ‚dostępnych obecnie preparatów należy wymienić Intralipid (10 lub 20®/o olej sojowy emulgowany za pomocą fosfatydów żółtka jaja kurzego i glicerolu dla zapewnienia izoosmotyczności) i Lipiphysan (olej z nasion bawełny z lecytynianem soi jako emulgatorem i z sorbitolem).

Prowadzenie żywienia. Żywienie pozajelitowe może być dodatkiem do odżywiania doustnego, przez sondę lub też służyć jako jedyny sposób żywienia. Powinno dostarczać 30 kalorii i 1 g aminokwasów na kilogram masy ciała na dobę. Przy podwyższonym metabolizmie liczby te wzrastają odpowiednio do 45 kalorii i 1,5 g.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

Designed by WordPress.