Różnice w liczbie rozgałęzień oskrzelowych

Następuje wzrost zawiązka tchawicy ku dołowi i jego podział na dwa zawiązki płucne z od razu zaznaczoną różnicą w wielkości prawego i lewego zawiązka (Horizon XIII, dł. 4-5 mm, 4 tyg.). Powstawanie oskrzeli płatowych zaczyna się w okresie Horizonu XV (dł. 7-8 mm, 5 tygodni) proces ten postępuje dalej tworząc oskrzela segmentarne, a całkowite oddzielenie się przełyku od tchawicy następuje dopiero w stadium Horizonu XVII (dł. 11-14 mm, 7-8 tygodni), kiedy już zostało wytworzone od 3 do 6 pokoleń oskrzeli.

Stwierdzono istotne różnice w aktywności tworzenia się rozgałęzień oskrzelowych. Okres powstawania największej liczby oskrzeli, tj. 65-75% wszystkich oskrzeli, przypada między 10 a 14 tygodniem życia płodowego, przy czym więcej ich powstaje po prawej stronie.

Stwierdzono również duże różnice w liczbie rozgałęzień oskrzelowych w poszczególnych segmentach: krótsze segmenty górnych części płuc mają mniej liczne rozgałęzienia – od 8 do 18 podziałów segmenty długio, np. języczek, płat środkowy, segmenty podstawowe przednie, mają po 20 do 30 pokoleń oskrzeli. Za średnią liczbę generacji oskrzelowych przyjmuje się 16.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

Designed by WordPress.