Schemat prawidłowych zarysów pęcherza

Schemat prawidłowych zarysów pęcherza i cewki moczowej podczas cysto- uretrografii mikcyjnej. Rozpoznanie neurogennego pęcherza moczowego opiera się na badaniu klinicznym i radiologicznym.

Badanie kliniczne sprowadza się do określenia sposobu oddawania moczu, możliwości opróżniania się pęcherza moczowego przez ucisk z zewnątrz oraz obliczenia ilościowego zalegania moczu. Następnie należy określić stan skóry krocza, mięśni krocza, zachowanie się czucia kroczowego i stan napięcia mięśnia zwieracza odbytu. Dodatkową próbą czuciową i ruchową mięśnia wypieracza pęcherza moczowego jest test lodowatej wody. Skurcz ściany pęcherza moczowego, powodujący natychmiastowe wydalanie wprowadzonej wody, wskazuje na jego zachowaną czynność.

Poleca się również badanie pomiaru strumienia moczu, ciśnienia w pęcherzu moczowym i pomiarów manometrycznych, badanie morfologiczne i badanie posiewu bakteriologicznego moczu. Badanie rtg ustala stan dróg moczowych na podstawie obrazu urograficznego i cystouretrograficznego.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

Designed by WordPress.