SPOSOBY NAWILŻANIA

-1. Klasycznym nawilżaczem jest zbiornik z ciepłą wodą, nad której powierzchnią przepuszcza się gazy. Układ rur pomiędzy nawilżaczem a pacjentem powinien być jak najkrótszy, aby zapobiec skraplaniu się pary wodnej. Zbiorniczek do wody, umieszczony przed wolumetrem mierzącym objętość gazów wydechowych, zapobiega fałszywym wskazaniom, spowodowanym przez skraplającą się parę wodną. Główną wadą jest rozwój bakterii, któremu można zapobiec dodając do wody chlorheksydynę i utrzymując temperaturę wody w granicach 60°C, co umożJiwia pasteryzację78. Nawilżacz tego typu jest zadziwiająco wydajny i wbudowany w obwód respiratora daje szczególnie dobre wyniki.

-2. Nebułizatory wytwarzają przesyconą mgłę wodną. Dzielimy je na: a) nebułizatory napędzane gazem dające kropelki wody o średnicy 5-20 mikronów b) nebułizatory działające, na zasadzie wirującego krążka. Strumień wody wypływający ze zbiornika ślimacznicą Archimedesa vuderza w szybko wirujący krążek, ulegając w ten sposób rozproszeniu na kropelki o różnej średnicy.

-3. Nawilżacze ultradźwiękowe™. Krople wody padając na wibrującą płytkę ulegają rozbiciu na cząsteczki o wielkości 1-2 mikronów. 4. Nawilżacze działające na zasadzie skraplania pary wodnej („sztuczny nos”)80. Przy wylocie rurki tracheostomijnej umieszcza się kilka warstw drucianej siateczki. Powiększa to przestrzeń martwą tylko o 17 ml i może spowodować pewien dodatkowy opór wdechowy81. Sposób nie nadaje się do stosowania u małych dzieci. Może też być źródłem zakażenia. Aby temu zapobiec, należy wymieniać siateczki co 3 godziny82.

-5. Prostym sposobem nawilżania, nie wymagającym skomplikowanej aparatury, jest podawanie wody ze zwykłego zestawu do kroplówki (4 krople/min) przez, igłę wkłutą do cewnika, przez który podaje się tlen do rurki tracheostomijnej z szybkością 2 1/ /min.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

Designed by WordPress.