Sterydy anaboliczne

-5. Sterydy anaboliczne. Jeżeli stosuje się te preparaty, należy rozszerzyć żywienie, np. podając mleko i jaja, pod warunkiem, że dysponujemy możliwością przeprowadzenia dializy.

-6. Zapobieganie i wczesne leczenie infekcji. Odżywianie przez sondę. Jeżeli pacjent nie może połykać, pokarm należy podawać w postaci płynnej przez sondę żołądkową. Jest to sposób lepszy niż żywienie pozajelitowe, jeśli tylko pozwala na to czynność przewodu pokarmowego, gdyż z,żywieniem pozajelitowym wiążą się określone powikłania.

Jaja i mleko sproszkowane są najlepiej przyswajalnymi biologicznie produktami i przewyższają inne naturalne składniki stosowane do żywienia przez sondę74. Obecnie dostępne są różne mieszanki pokarmowe, np. ,,Complan”. 100 g tej mieszanki zawiera 44 g węglowodanów, 31 g białka, 16 g tłuszczów oraz różne substancje mineralne i witaminy i dostarcza 450 kalorii75. Jednym z zalecanych sposobów jest rozpuszczanie 100 g Complanu i 100 ‚g glukozy w 1000 ml wody, dodanie 3 g metylocelulozy dla do-starczenia reszty pokarmowej zmniejszającej częstość występowania biegunki i podawania co godzina 125 ml tego roztworu przez sondę żołądkową70. Dostępne są również mieszanki .zawierające prostsze składniki pokarmowe, tzn. jednocukry i aminokwasy, które są łatwo wchłaniane z częściowo niesprawnego przewodu pokarmowego.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

Designed by WordPress.