U wcześniaków

Decyzja o wyborze żywienia obwodowego lub centralnego musi być dokładnie wyważona w każdym przypadku indywidualnie. W obu metodach odżywiania stosujemy standardowe roztwory przedstawione w tabeli 2-6. W pierwszych dniach stosujemy roztwory o mniejszym stężeniu, dochodząc w ciągu 2-4 dni do pełnych stężeń i objętości płynu.

W przypadkach, w których przewidywany czas żywienia pozajelitowego jest krótszy lub spodziewamy się rychłego wprowadzenia przynajmniej częściowego karmienia doustnego, bardziej wskazana jest metoda obwodowa. W metodzie tej bardzo korzystne jest stosowanie Intralipidu, który nie podnosi ciśnienia osmotycz- nego krwi, a jest bogatym źródłem energii przy małej objętości. W przypadku zastosowania Intralipidu jako źródła energii, redukujemy objętość roztworu do 100- -160 ml/kg m.c., a Intralipid podajemy w ilości od 1 do 4 g/kg m.c., uzyskując w ten sposób kaloryczność do 120 kcal/lcg m.c.

U wcześniaków należy Intralipid wprowadzać ostrożnie, rozpoczynając od dawki dobowej 0,5 g/kg m.c. Jeżeli stężenie cukru w surowicy utrzymuje się poniżej 1,13 mmol/1 (100 mg%), to dawka może być zwiększana co 2-3 dni do wartości maksymalnej 2 g/kg m.c. (14).

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

Designed by WordPress.