Usunięty guz

Pojawienie się lub nasilenie objawów neurologicznych pogarsza rokowanie. Leczenie chirurgiczne. Leczenie operacyjne przeprowadza się stosunkowo wcześnie, w okresie 1 r.ż.

Zabieg polega na wykonaniu laminektomii 2, a nawet 3 kręgów powyżej rozszczepu kręgosłupa, pionowym otwarciu opony twardej i uwolnieniu elementów stożka końcowego rdzenia kręgowego. Usunięcie mas tluszczaka w całości jest raczej niemożliwe z uwagi na brak wyraźnego otorbienia i odgraniczenia. Należy jednak zwrócić uwagę na staranne usunięcie tych części guza, które wnikają w głąb kanału kręgowego, wewnątrz opony twardej. Po resekcji zeszywa się szczelnie oponę twardą i dokonuje plastyki warstwowej powłoki grzbietu ciała.

Usunięty guz w obrazie histologicznym przedstawia najczęściej typ tluszczaka, włókniakotłuszczaka nitki końcowej, włókniakotłuszczaka opony twardej, tluszczaka pajęczo-rdzeniowego, heterotopii tkankowej lub zmian typu hamctrtoma z podwojeniem rdzenia kręgowego.

W mniej zaawansowanym stopniu zmiany te mogą występować w 25-50% każdego utajonego rozszczepu kręgosłupa. Wynik leczenia zależy w dużej mierze od stopnia rozległości zmian neurologicznych wykrywanych przed operacją.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

Designed by WordPress.