W przypadkach wodogłowia czynnego

W przypadkach wodogłowia czynnego należy wykonać operację przecieku ko- morowo-przedsionkowego. Następuje to zwykle w 3-4 tygodniu życia. Wczesno wykonanie operacji przepukliny opono- wo-rdzeniowej i wczesne operacyjne leczenie wodogłowia umożliwia szybkie rozpoczęcie usprawniania dziecka.

Jeżeli operacja przepukliny oponowo- -rdzeniowej nie była wykonana zaraz po urodzeniu dziecka, a w tym czasie pokrywa worka uległa zmianom, stanowiącym przeciwwskazania do zabiegu, to należy rozważyć możliwość wykonania najpierw operacji z powodu wodogłowia. Ten sposób postępowania jest polecany wówczas, gdy dziecko z oddziałów noworodkowych trafia do kliniki chirurgii dziecięcej po upływie kilkunastu dni. Należy podkreślić, że po operacji wodogłowia guzy przepuklinowe mogą się zmniejszyć, co sprzyja niekiedy samoistnemu zagojeniu.

W okresie 1 r. ż. ważną rolę odgrywa opieka ortopedyczna. Postępowanie ortopedyczne. Obejmuje głównie zapobieganie zwichnięciom kości udowych w stawach biodrowych i zniekształceniu stóp oraz stawów kolanowych. Ma ono również na celu zachowanie właściwej postawy pionizacyjnej i usprawnienie chodu. Wiąże się zatem z zastosowaniem odpowiednich aparatów.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

Designed by WordPress.