Zaleganie kału w kanale

W celu oceny mięśnia zwieracza zewnętrznego odbytu u noworodka poleca się badanie czucia i odruchów mięśniowych w okolicy odbytnicy. U niemowlęcia porażony odbyt zieje, zwieracz nie obkurcza się. W dalszym przebiegu notuje się •wypadanie błony śluzowej odbytu.

Zaleganie kału w kanale odbytniczo-odbytowym i w okrężnicy, tworzenie się kamieni kałowych powoduje zaburzenia wchłaniania jelitowego, nadżerki i żylaki odbytu, stopniowo upośledzające sprawność ustroju dziecka.

Wyniki badań klinicznych uzupełniają badania radiologiczne. Badania te wykonuje się bezpośrednio po urodzeniu, a następnie w razie potrzeby ponawia w przebiegu dalszej obserwacji. Zdjęcia przeglądowe kręgosłupa wskazują liczbę rozszczepionych łuków tylnych, szerokość rozszczepu i kanału kręgowego, ułatwiają wczesne rozpoznanie i ocenę zmian w obrębie stawów biodrowych, kolanowych i stóp. Nie ma korelacji pomiędzy poziomem rozszczepionych łuków a poziomem uszkodzenia segmentarnego rdzenia kręgowego. Na podstawie radiogramów wykrywa się obecność kręgów nadliczbowych i półkręgów, żeber dodatkowych, braku żeber lub braku spojenia żeber.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

Designed by WordPress.