ZAPALENIE ROGÓW PRZEDNICH RDZENIA (POLIOMYELITIS)

Występuje w trzech postaciach: a) rdzeniowa, b) opuszkowa, c) opuszkowo-rdzeniowa. a. W postaci rdzeniowej zapalenia rogów przednich rdzenia może wystąpić porażenie oddychania, ale nie ma upośledzenia w usuwaniu wydzieliny z górnych dróg oddechowych. Postać tę można leczyć przy użyciu respiratora.

b. W postaci opuszkowej nie ma porażenia mięśni oddechowych, ale pacjenci nie są w stanie utrzymać drożności górnych dróg oddechowych. W leczeniu należy uwzględnić stosowanie tzw. pozycji bezpiecznej oraz układanie pacjenta głową w dół, co razem z odsysaniem wydzieliny zapobiegnie zaciekaniu śliny do tchawicy i oskrzeli.

c. Postać opuszkowo-rdzeniowa stanowi połączenie obydwu poprzednich i jest szczególnie niebezpieczna. Wysoka tracheostomia i stosowanie rurki tracheostomijnej z mankietem uszczelniającym34 ułatwiają odsysanie wydzieliny z dróg oddechowych i zabezpieczają je przed zaciekaniem śliny z jamy ustno-gardłowej. Tracheostomia ułatwia również stosowanie respiratora. Sprawy związane ze stosowaniem wentylacji wspomaganej lub kontrolowanej omówiono w rozdz. XXII. Patrz także: Essentials ot Artificial Ventilation oi the Lungs. Hunter, A. R., 3 wyd., 1976, London: Churchill-Livingstone.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

Designed by WordPress.