Zniekształcenie stóp

Zniekształcenie stóp, szpotawość, końskoszpotawość wymagają stałego usprawnienia przez ćwiczenia, gimnastykę korekcyjną, utrzymanie stopy w pozycji pośredniej i jednoczesne zmniejszenie istniejących przykurczów. Leczenie dysplazji stawów biodrowych polega na utrzymaniu pozycji odwiedzenia kończyn w stawach biodrowych z jednoczesnym zmniejszeniem przykurczu zgięciowo-przywiedzenio- wego. Dzieci są układane na brzuchu, a odwiedzenie utrzymuje się za pomocą klina wykonanego z gąbki, grubości 10 cm.

Leczenie chirurgiczne polega na wydłużeniu ścięgna piętowego (Achillesa), ścięgna mięśnia piszczelowego tylnego i ścięgna mięśnia zginacza długiego palucha. U dzieci starszych poleca się nadto operacje stabilizujące stopy w sposób trwały.

W przypadku zagrażającego zwichnięcia kości udowych w stawach biodrowych poleca się wykonanie operacji przeszczepienia mięśnia biodrowo-lędźwiowego na krętarz większy kości udowej drogą tylną sposobem Sharrarda. Warunkiem pomyślnego przeprowadzenia zabiegu jest przeszczepienie części lędźwiowej mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Część biodrową można wykorzystać do przeszczepu na powierzchnię zewnętrzną talerza kości biodrowej, usunąć lub obszyć wokół części lędźwiowej. W celu poprawienia zawartości stawu biodrowego torebkę stawową ściąga się kilkoma szwami jedwabnymi. Po 4-tygodniowym unieruchomieniu w opatrunku gipsowym rozpoczyna się ćwiczenia usprawniające. Operacja Sharrarda wykonana ok. 1 r. ż. zapobiega skutecznie zwichnięciu stawów biodrowych u tych dzieci.

W 2 r. ż. dzieci z porażonymi kończynami dolnymi zaopatruje się w aparaty stabilizujące. Są one wykonane z polietylenu na pobranym odlewie gipsowym, w postaci łusek wykładanych gąbką poliuretanową. Kończyny przymocowuje się do apa-

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

Designed by WordPress.